English|فارسي  | سایت اصلی دانشگاه |   امروز: پنج شنبه ١٤ اسفند ١٣٩٩
-->

بسمه تعالی

دانشگاه علوم پزشکی ارومیه

شبکه بهداشت و درمان خوی

بیمارستان قمر بنی هاشم

معرفی بخش ICU

 

اين بخش ها با تجهيزات پيشرفته  و با كادر پرستاري منحصر به فرد در خدمت بيماران عزيز مي باشد بخش  در طبقه همکف  ساختمان شماره 2 بیمارستان قرار دارد . دارای 14 تخت مصوب می باشد

این بخش شامل 14 یونیت بوده که هر یونیت  شامل 1 مانیتورینگ قلبی پالس اکسی متر- اکسیژن- چراغ اضطراری- دستگاه فشار خونپایه سرم دیواری- تخت سه شکن- تشک مواج- میز غذا- چهارپایه کنار تخت  - کمد بیمار و پاروان پارچه ای  می باشد.

 

ساعات ملاقات همه روزه از ساعت 30/15 الی 16 می باشد به منظور کاهش آمار  عفونت در این بخش از ملاقلات کنندگان انتظار میرود محدودیت ملاقات را رعایت نمایند .


 

مدارک لازم به هنگام پذیرش در بخش مراقبت ویژه

دستور بستری در بخش مراقبت ویزه

دفترچه بیمه بیمار

دارو های شخصی بیمار

مدارک و اسناد مربوط به بیمار ( آزمایشات – گرافی – سی تی اسکن و غیره )

کروکی تصادف و گزارش انتظامی منطقه که بایستی کپی برابر اصل شده باشد و تحویل بخش گردد.

برای بیمارانی که بیمه مکمل دارند تهیه فرم مربوطه از اداره بیمه

دادن شماره تلفن ثابت و همراه به بخش جهت برقراری ارتباط در مواقع لزوم ((تهیه دارو هایی که در بیمارستان موجود نیست .انجام اقدامات پاراکلینیک MRI –  سی تی اسکن – اکو – یا ارجاع و یا اعزام بیمار ))

 

اهداف بستری بیمار در بخش آی سی یو

1- احیا قلب و ریه 2- تشخیص بیماری 3- کنترل دقیق علائم حیاتی 4- درمان خاص در مواقع لزوم 5- پیشگیری از ایجاد عوارض - رعایت نکات تغذیه ای – فیزیوتراپی-  پسیکوتراپی و ....    6- کلیه مراقبت های عمومی پرستاری

پزشکان  متخصص بیهوشی به طور 24 ساعته در بخش ICU مقیم می باشد و سایر پزشکان معالج بیماران را به طور روزانه ویزیت می نمایند.

 

 

پرستاران بخش ویژه دارای معلومات پایه و فیزیولوژی مطلوب هستند  در بررسی و مشاهده دقیق دارای سرعت عمل  بالا در عین حال خونسرد و صبور، بوده  اولویت  های مراقبتی را تشخیص داده ودر  آرام نگه داستن محیط بیماران، کم کردن درد و اضطراب بیمار و خانواده بیمار.کمک کننده می باشند .

نکات قابل توجه عمومی بخش مراقبت ویژه

1-       ملاقات بیماران بخش ICU نسبی و گاهاً ممنوع است.

2-       همراه بیماران جهت ملاقات حتماً باید گان و دمپایی بپوشند

3-       شستن دست قبل و بعد از تماس با بیمار الزامی است.

4-       از تردد اضافی در بخش ICU جهت جلوگیری از انتشار عفونت ها خودداری شود

 

5-       خانواده بیماران ICU در مرحله بحران می باشند لذا پاسخ دهی پرسنل به سوالات آنان الزامی است و در کم کردن اضطراب موثر است


نکات قابل توصیه به همراهان

تهیه پوشاک متناسب با سایز بیمار در بیماران غیر هوشیار

تهیه مدارک مورد نیاز جهت تکمیل پرونده بالینی بیمار و تحویل به منشی بخش و در صورت نیاز گرفتن راهنمایی از ایشان جهت تهیه مدارک

تهیه غذای خانگی طبق دستور پزشک معالج در بیماران هوشیار

جهت جویا شدن احوال بیماران بصورت تلفنی می توانید با شماره تلفن های ذیل تماس بگیرید :

0461-2332112 الی 2332116 داخلی 206-208-215

 

نحوه ی ترخیص بیمار :

ترخيص بيمار بايستي براساس معيارهاي ترخيص ، معيار تشخيص و همچنين دستور درماني پزشك باشد.

 

2- پزشك معالج بايستي تاريخ و زمان دقيق ترخيص را در پرونده ثبت نمايد (براساس معيارهاي ترخيص)

3- ترخيص در اول صبح و قبل از ظهر ارجح است.

4- پزشك معالج بايستي وضعيت بيمار را از نظر آماده بودن جهت ترخيص بررسي كند.معیار های ترخیص از واحد مراقبت ویزه توسط پزشک معالج و مقیم تعیین می شود و ترخیص مستقیم از بخش مراقبت ویژه نداریم مگر در صورت اعزام و انتقال یا فوت مددجو یا ترخیص با میل شخصی


 

قوانین مربوط به فوت و اعزام بیمار

پس از تاييد فوت بيمار توسط پزشك مربوطه در صورتي كه مورد منعي براي صدور جواز دفن نباشد فرم درخواست صدور جواز دفن با کمک همراهان درجه يك متوفي و توسط پرستار تكميل و توسط پزشك تایید مي شود. سپس مسئول شيفت با هماهنگي سوپروايزر پرونده را تكميل و ترخيص كرده ، جواز دفن و جنازه را تحويل بستگان متوفي مي دهد.در مواردي كه منعي براي صدور جواز دفن وجود داشته باشد، پزشك شيفت ، متوفي را به پزشكي قانوني ارجاع داده ، سپس پزشك قانوني به بيمارستان مراجعه و امكان صدور جواز دفن را بررسي كرده و پس از طي مراحل قانوني جواز دفن را صادر مي نمايد.

 قوانین مربوط به اعزام بیمار

لازم است پس از ثبت دستور اعزام توسط پزشك بلافاصله برگه اعزام بيمار در دو برگ توسط پزشك صادر كننده دستور ، نوشته و مهر و امضاء گردد و دستور اعزام بيمار توسط پرستار مسئول شيفت به به دفتر پرستاري اطلاع داده شود . پرستار مسئول شيفت بايد برگه اعزام را كنترل و مدارك مورد نياز جهت اعزام بيمار را بررسي و از كامل بودن آن مطمئن باشد .  جهت اعزام بيمار بايد كليه موارد كه از طرف بيمارستان براي اعزام بيماران ضروري است از قبيل CXRay ، آزمايشات Hbs Ag و HIV و ساير موارد در اسرع وقت تهيه شود .

قبل از اعزام بايد مطابق با بيماران ترخيص شده توسط پزشک معالج خلاصه پرونده پزشكي نوشته شود .

پرونده بيمار به واحد ترخيص ارائه داده شود تا پس از تسويه حساب بيمار، بيمار به مقصد مورد نظر با هماهنگی دفتر پرستاری اعزام گردد.